Starosta

MVDR. Petr Záruba
tel. 327 531 741

Základní informace

 • počet částí : 4
  • Chabeřice
  • Holšice
  • Čížov
  • Brandýs
 • počet katastrů : 1
 • katastrální výměra : 796 ha
 • počet obyvatel : 271

Emailová adresa :

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Webové stránky :

www.chaberice.cz

006
002
005
004
003
001

Kulturní památky

 • Kaplička Nejsvětější Trojice - obdélná zděná stavba z první poloviny 19. století

CHABEŘICE

Chabeřice - leží na pravém břehu řeky Sázavy. První zmínka již v roce 1092 v Darovací listině českého knížete Konráda I. Brněnského, klášteru u Davle. Nejvyšším bodem je kopec Jordán (476 m n.m.) leží severně od obce. Obcí protéká potůček stejného jména.

Na východní straně vesnice stojí kaplička, u ní rostou dvě lípy, z nichž jedna je stará přes 100 let (chráněná státem). Na návsi stojí zvonička. Na druhém konci obce na rozcestí stojí křížek a u něj druhá lípa stará přes 100 let (též chráněná státem).

V roce 2002 zde byla dokončena výstavba obecního vodovodu, za obcí po pravé straně silnice směrem na Kácov začala rekonstrukce hřiště.

Je zde sídlo obecního úřadu.

Chabeřice mají 74 popisných čísel, třetina jsou chalupy. Mezi Zručí a Chabeřicemi, nad tratí se tyčí Chabeřické skály, rostou zde chráněné byliny.

U vlakové zastávky směr Zruč nad Sázavou - Kácov je po levé straně letiště pro ultralehká letadla - každoročně pořádán letecký den. Při silnici směrem k letišti je možné se občerstvit v pohostinství u Barešů.

K obci patří i bývalý mlýn, nyní rekreační středisko - na řece Sázavě mezi Zručí a Chabeřicemi pod tratí. Je zde krásné místo na koupání.

Na soutoku Sázavy a Želivky je hezká chatová oblast.

ČÍŽOV

Čížov - vlakovou zastávku využívají i obyvatelé Holšic a Brandýsa.

Leží na pravém břehu řeky Sázavy ve výšce 342 m n.m. Nejstarší záznam je z poloviny 15. století, kdy patřil ke statkům rytíře Jana Čábelického ze Soutic. Má 20 popisných čísel - domy jsou z velké části využívány pouze k rekreaci. Na návsi stojí zvonička. Je zde velmi hezká chatová oblast.

BRANDÝS

Brandýs - leží severně od Holšic ve výšce 430 m n.m. Tvoří jej 5 popisných čísel, z toho pouze dva domy jsou obydleny trvale. Kolem je hezká krajina s rozlehlými lesy. Nejvyšší vrch je Klenek - 469 m n.m. První písemná zmínka je z roku 1417 v Zemských deskách.

HOLŠICE

Holšice - první písemná zmínka je z roku 1544, kdy byl pánem v Holšicích Martin, řečený Mareš z Holušic. Nejvyšší místo je severozápadně od Holšic a nazývá se Sloup (467 m n.m.). Severně nad Holšicemi se tyčí kopec nazývaný Šopec, porostlý jehličnany.

Ve vesnici stojí zvonička, nad vesnicí směrem na západ kaplička. Na východním okraji vsi stojí budova bývalé školy, kterou navštěvovali žáci celé obce. Nyní je v ní pohostinství, buduje se zde klubovna pro hasiče a děti. Nad Holšicemi směrem na Kácov je zajímavá chatová oblast Pejžle (je vidět od železniční tratě).

Vlakové zastávky jsou v Chabeřicích a v Čížově.
Krajina kolem celé obce je velmi členitá a hezká.